גבינה, יין לבן, אדום ומה שביניהם | ברונו דרמון-על חווית חג השבועות - יקב לה פורה בלאנש

יקב לה פורה בלאנש בתרגום מצרפתית לעברית – היער הלבן. הצבע הלבן מסמל ביהדות את האור, הטוב והחסד. חכמינו אומרים שבבית המקדש השלישי עיקר הקרבנות  מנחות מהצומח. מנחה כלולה מסולת, שמן ויין. העיקר זה היין.

Image thumbnail

בלוג

ראשילה פורה בלאנשגבינה, יין לבן, אדום ומה שביניהם | ברונו דרמון-על חווית חג השבועות

גבינה, יין לבן, אדום ומה שביניהם | ברונו דרמון-על חווית חג השבועות

לפני חודשיים/שלוש לאחר יום ארוך בעבודה רציתי להעניק לעצמי הנאה קולינרית קטנה.
אז התיישבתי מול פלטת גבינות וכמיטב דרישות המסורת תכננתי ללוות את הארוחה הזו עם יין אדום משובח . אבל !!!  לא מצאתי אפילו בקבוק יין אדום אחד בבית, איזו אכזבה!!!!

אני מודה שמצאתי בלי הרבה מאמץ בקבוק יין לבן ( אריאל לבן שיוצא עוד מעט לשווק) ואז עמדתי בפני דילמה, מה לעשות? לאכול את הגבינות מלווה ביין לבן או לא ?  חילול של “קודש” ומסורת רבת שנים.

חברים וחברות יקרים אזו תגלית ותענוג חדש נחשף לפני. חזרתי על המפגש החדש עם עוד כמה גבינות שונות ומשונות. גבינות קשות, גבינות מחלב עזים, גבינות יותר רכות עם טעמים בולטים, גבינות מיושנות עם ריחות חזקות ובימיוחד גבינות עם עובש.

כן, הגעתי למסקנה מסוימת. ” גבינה עדיפה לעתים קרובות עם יין לבן” .
ההצהרה הזו נשמעת כמו פרובוקציה עבורי, איך אני ברונו דרמון יינן ביקב לה פורה בלאנש יכול לזעזע את המסורת המקובלת רבת שנים. קוראים יקרים, אני לא יחיד בעולם, מאמרים רבים, שפים ידועים, מבקרים, יננים ועוד אנשי מקצוע כבר מצהירים על זה, כן אולי אני בין האחרונים לגלות שגבינה בדרך כלל טובה יותר עם יין לבן.
אז מה המסקנה? להחזיר בחג הקרוב את היינות האדומים למזווה???? לא !!!
אז מדוע היין הלבן מלווה טוב יותר את הגבינות ?

PHOTO-2020-05-07-08-31-29

אז תשובתי היא כזו: המאפיין הכללי של יינות לבנים הוא רעננותם, חומציותם, ניחוחם הטרופי, ניחוח של תפוחים ירוקים, הדרים וכדומה..

כאשר מדובר בגבינות חלב עיזים – הגבינה מפתחת מליחות מסוימת והיין הלבן עם החמיצות שלו והטריות שיש – בא מאזן את הצד המלוח הזה.

עם גבינות כמו הגרוייר (Gruyere), כמו קונטה (Conte) או כמו למנטל ( l’emmental) אין עוררין ואין ספק שהיין האדום יפתח מרירות תוך מחיקת הטעם הפירותי של הגבינות.

עם גבינות במרקם  קרמי יותר – היין הלבן אשר עשוי מזן ענבי רוסאן, יחזק את המרקם החמאתי של הגבינה.

Clip2net_200524174415

עם גבינות כמו רוקפור (Roquefort) דנבלו, גורגונזולה (Gorgonzola)- היינות הלבנים בעלי טעם פרי מתקתק ועם ארומות טרופיות יעניקו איזון בין העוצמה של הגבינה והמתיקות של היין.

הקממבר (Camenbert) או הברי מסתדרים מעט פחות עם היין הלבן זו לא שזה בלתי אפשרי אלה פשוט לא תהייה כאן “חתונה”.
הגבינות מפתחות מרירות וטעם מתכתי.

לכן בנושא זה אני מציע שתשתו יין רוזה פירותי טרי עם ניחוחות של תות בר, יין רוזה קצת יותר שמנוני ולא יבש.

Clip2net_200524174355

משפט לסיכום – מה כן יתאים לאכול או אילו גבינות יתלוו עם יין אדום?
ובכן, היין האדום חייב להיות ללא מרירות, עם רמזים של פרי אדום על נגיעות של עץ. אך לא יותר, כדי לרומם את הטעם האגוזי של גבינות מסוימות שמתיישנות לפחות 12 חודשים כמו גבינת פרמזן (Parmesan) או פיקורינו (Picorino).

קוראים יקרים, בחג שבועות זה, תשתו כמובן את היין שאתם אוהבים, אך עם זאת, המלצתי היא להפתח אל עבר אופקים, טעמים וחוויות קולינריות חדשות!

בברכת חג שבועות שמח,
ברונו דרמון.

דילוג לתוכן